Audi pracuje na lunárním vozítku, které bude schopné volného pohybu na Měsíci. Pokud se jim toto snažení opravdu podaří, získají téměř tři čtvrtě miliardy korun.
Audi se rozhodla fušovat do řemesla společnosti NASA a pracuje na vývoji svého vlastního lunárního vozítka, které nese označení Audi lunar quttro. Samozřejmě se nebude jednat o standardní vůz, který v případě neúspěchu bude brázdit dálnice Německa. Jedná se o čistě lunární vozítko, které by se mělo do volného prostoru dostat v roce 2017. Ovšem aby se splnily všechny cíle Audi, bude nutné, aby jejich projekt získal také cenu Google Lunar XPRIZE. Hodnota této výhry činí 30 milionů dolarů. V přepočtu tedy 729 milionů korun.

au30_558d0e89136e2

Součást týmu automobilky tvoří také němečtí vědci, kteří mají za úkol pomoci sestrojit takový přístroj, který bude schopen přečkat cestu ve vesmíru, přistát na Měsíci, na jeho povrchu urazit vzdálenost alespoň 500 metrů a pořídit zde snímky a video, které pak budou odeslány na Zem v HD kvalitě.

au10_558d0e8897ff5

Cílový sektor pro přistání je nedaleko místa, kde spočinula naposledy lidská noha. Tedy místa, kde v roce 1972 přistála Loď Apollo 17, tedy 43. loď vyslaná na Měsíc. Jednalo se o úplně poslední misi, díky které se člověk na Měsíci prošel.

au12_558d0e88d44c6

Samotná konstrukce vozítka od Audi je tvořená z hliníků. Vozidlo je poháněno lithium-iontovými bateriemi a v záloze je nastavitelný solární panel. Na měsíci samozřejmě nebude mít za úkol lámat rychlostní rekordy, ale bude záležet především na přesnosti. Proto je vozítko vybaveno dvojící stereoskopických a jednou vědeckou kamerou, která bude mít za úkol zkoumat materiály objevené na povrchu Měsíce.

au31_558d0e8933e6e

Vozítko bude poháněno čtyřmi elektrickými motory, které mu umožní vyvinout rychlost až 3,6 kilometru za hodinu. Ovšem zda vozítko v drsných podmínkách vesmíru skutečně obstojí a dokáže této rychlosti na Měsíci dosáhnout, se teprve uvidí.