Rájem elektromobilů bylo až do nedávné doby Norsko. Ovšem z pomyslného trůnu jej nyní sesadila jiná země, od které byste to ani možná nečekali.

Norsko vs Německo

Elektromobily přináší svůmu majiteli řadu výhod a v Norsku zvlášť. Především sympatické dotace byly důvodem proč si tolik Norů automobil s radostí zakoupilo. Největší boom zde prožila především Tesla, pro kterou je Norský trh třetím největším hned po USA a Číně.

Ovšem v letošním roce má Norsko nového soupeře. V prvním čtvrtletí tohoto roku jej předběhlo Německo. U naších sousedů se za první tři měsíce prodalo 17 574 elektromobilů, což je nárůst o sedmdesát procent. Vyplývá to z dat evropského průmyslové sdružení ACEA.

Navíc se vzhledem k letošnímu současnému trendu lze domnívat, že tato situace ještě více poroste. Nabídku elektromobilů totiž budou postupně rozšiřovat další a další producenti jako je Mercedes, BMW a samozřejmě také Volkswagen.

Elektromobilům se v Evropě daří

V celoevropském měřítku prodej elektrifikovaných vozů prudce stoupá. Meziroční růst činí 41%, z toho 35% zaznamenaly čistě elektrické vozy a 47% hybridy. Naopak na ústupu jsou v současné době diesely, jejichž prodeje se propadly o 17%.

Německé automobilky však nemají zájem pouze na evropském trhu. Rádi by své elektrické modely nabízely také v Číně a USA. Pomoci by jim mohla i současné nejistá situace společnosti Tesla. „Zlatý věk Tesly se blíží ke konci, brzy se její vozy stanou jen jedněmi produkty z mnoha,“ uvedl Juergen Pieper, analytik společnosti Bankhaus Metzles.