V posledních dnech jsme vám nabídli pohled na svět britských vozů a dnes u nich ještě zůstaneme. Představíme si vůz, který patří již přes 40 let mezi nejlepší ultralehké závodní vozy – Caterham 7. Mnoho lidí ho nazývá autem, ti střízlivější ovšem spíše motokárou. Pravda je taková, že je vůz určen pouze pro závodní účely a ačkoliv si ho mnoho lidí pořizuje i pro osobní účely, zbytku je vůz nedostupný, kvůli vysoké ceně.

Vozy Caterham 7 vznikly z vozů Lotus 7 a za celou dobu své existence se jejich vzhled prakticky nezměnil, pouze se obměňovala výbava. Dnes si představíme celkem 3 provedení vozu, které je možné zakoupit. K dispozici jsou i 40 let staré modely, ovšem málokdo se chce takových sběratelských kousků zbavovat.

Na vozech Caterham 7 je zajímavé to, že ačkoliv nemají příliš vysoký výkon, tak s přehledem vyhrávají na všech tratích. Je tomu docíleno především typem motoru, stavbou vozu, ale hlavně celkovou hmotností, která se vždy pohybuje kolem 550 kg. Vůz je hračkou, hračkou pro nadšence, cena nových modelů se pohybuje od 750 tisíc až po milion. Každý, kdo se kdy s vozem projel, tak může potvrdit, že poskytuje pouze minimální pohodlí, minimum prostoru pro nohy a jelikož zde chybí dveře, tak nemůžete jet, aniž byste si pečlivě nezapnuli sportovní pásy. Samotná jízda ovšem nepohodlí vynahradí, jezdit ve vozu, který vyrobila automobilka Caterham Cars, to je jako byste seděli na raketě. Úžasná akcelerace, lehkost a dokonalé ovládání. Kola vozu se nachází v ideálním rozpětí, je zde skvělá přilnavost a vůz nemá sklony se převracet. Na trati mu proto nijak nevadí ani prudké zatáčky. Pouze nárazy jsou nebezpečné, jelikož se jedná o malé vozítko s velkým motorem a minimem bezpečnostních prvků.

Caterham Roadsport

Krásný vůz, který nabídne motor Ford Sigma se 115 koňskými silami.

Caterham Road Sport 300 Tokyo 2009

Caterham CSR 175

Tento model již disponuje motory Duratec s výkonem 175 koní. Na 100km/h vás dostane za 4,2 sekundy.

caterhamcsr175_02

Caterham Superlight R300

Zde již naleznete také dvoulitrový Duratec, ale větší výkon, 180 koní.

caterham-superlight-01

Caterham Superlight R500

Toto provedení je pro náročné uživatele milující adrenalin, dvoulitrový Duratec zde nabídne 263 koní a navíc je vůz v základu téměř celý v karbonu.

caterham-r500-superlight-wallpaper1

Caterham SP/300.R

Byla by škoda nezmínit jednoho z hlavních představitelů závodních okruhů, uživatele může těšit 305 koní a váha pouhých 545 kilogramů.

Caterham-Lola-SP300R-2