Japonský výrobce automobilů Toyota Motor Corporation má do budoucna jednu velmi smělou vizi. Do pěti let by ráda vyvinula takové systémy, které by podporovali řízení na základě umělé inteligence. Toto prohlášení přednesl šéf nového vývojářského střediska Toyoty, které se soustředí právě na umělou inteligenci.

Tím hlavním cílem proč automobilu dodat inteligenci je zvýšení jeho bezpečnosti. Takto vybavený vůz by mohl být schopen předvídat a zabránit potencionálním nehodám a kolizím, a bezpečně se jim vyhnout. Koncept by v podstatě umožňoval automobilu přemýšlet a vykonávat operace, na základě podnětů z jeho vnějšího prostředí. Mezi tyto operace by patřily například úhybné manévry, při kterých by vůz převzal pně kontrolu nad řízením a snažil by se řidiče co nejvíce chránit. Tento smělý plán má Toyota v plánu realizovat do Olympijských her v Tokiu, které se budou konat v roce 2020.

Zatímco většina ostatních automobilek sází u svých autonomních vozů především na funkci jednotlivých senzorů a snímačů, Toyota na to jde tak trochu od lesa a pracuje s umělou inteligencí. Tak to tvrdí Gill Pratt, šéf nově postaveného střediska vývojářství, které se soustředí na umělou inteligenci.

Automobil, který bude “inteligentní“, by měl během zlomku vteřiny vymyslet plán úhybného manévru a odvrátit tak kolizi. Vůz by sám pracoval s pedály a točil volantem. Na vyvinutí takové technologie však bude potřeba dostatek financí. Již v minulém roce automobilka do střediska investovala jednu miliardu dolarů, a jak se zdá nečiní tak sama. Do oblasti robotiky investují například také Ford, nebo Volkswagen.

Krom technologických překážek, se automobilka bude muset vypořádat ještě s jednou obtíží, a tou je rychlé stárnutí populace, kvůli čemuž brzy nebude poptávka po automobilech v soukromém sektoru příliš výrazná. I na to však Toyota myslí a do budoucna má plány konstruovat například roboty, kteří budou pomáhat starým lidem v domácnostech.