Motorkáři jsou zvláštní skupinou lidí, kteří vyznávají svobodu, rychlou jízdu a možnost cestovat prakticky kamkoliv. Pokud mají již své zkušenosti, nebo si nechali poradit od odborníků, vědí jaké vybavení je nutné pro jízdu na motorce a také jak vybírat moto helmy. Začínající motorkáři se z tohoto textu mohou dozvědět užitečné informace o typech helem i o jejich ochranné funkci. Předně by každý měl vědět, že helma je základní nutnou výbavou pro všechny řidiče motocyklů, čtyřkolek, tříkolek nebo i sněžného skútru. Helma má především ochranný účel, ale zároveň musí zaručit komfort při nošení.

Co je homologace

Homologaci musí mít každá helma, která se používá na veřejných komunikacích nebo na závodních tratích. Zaručuje, že helma splňuje základní požadavky na ochranu zdraví řidiče motocyklu. V ČR platí homologace ECE22-05 a takto jsou označeny všechny helmy na motorku, které jsou testovány a schváleny pro provoz na pozemních komunikacích. Toto označení musíte na helmě mít.

Typy moto helem

Jednotlivé typy helem zhruba odpovídají různým segmentům motocyklů. Základní rozlišení na on-road a off-road. V obou kategoriích jsou uzavřené (na silnici se jim říká integrální, v terénu motokrosové s brýlemi) a otevřené (na silnici jsou to přilby na cruisery a skútry, v terénu na trial). Pokud tedy budete jezdit na silnici, pak máte na výběr helmu integrální, otevřenou či endurohelmu, která je kombinací motokrosové a integrální helmy.

Velikost helmy

Velikost je nejdůležitější parametr u každé helmy na motorku. Pokud si pořídíte nejkvalitnější drahou helmu, která vám ale bude velká, při první jízdě vám tak pořádně „nafackuje“. Stejně tak se rychle zbavíte helmy příliš malé. První orientací při volbě velikosti je obvod hlavy, který nejlépe změříte krejčovským metrem přes čelo nad obočím a těsně za ušima. Výrobci uvádějí zpravidla velikost XS pro obvod hlavy 52-53 cm, S pro 54-56, M pro 5-58, L pro 59-60 a XL pro 61-63 cm.