Používání zimních pneumatik je nařízeno zákonem na období od 1.11. do 30.4. Tato povinnost platí sice jen pokud panují typické zimní podmínky, tzn. když je na vozovkách sníh či led, ovšem vyměňovat zimní pneumatiky za letní se rozhodně vyplatí. Už jen z pohledu pojišťoven, které v případě dopravní nehody způsobené v předepsaném období vozidlem s letními gumami, zpravidla odmítají pojistné plnění.

Jak vybrat správné zimní pneumatiky

Pro laika je obtížné orientovat se v široké nabídce zimních pneumatik a poznat, která zimní pneumatika bude pro jeho vozidlo a situaci nejlepší. Většinou se výběr omezí na cenu, důvěru ke značce nebo doporučení známých. Lepší variantou je nechat si poradit od odborníků, kteří vám poradí optimální pneumatiky jednak pro vaše auto, a jednak vám doporučí pneumatiky z ohledem na styl a četnost vašeho zimního ježdění. Správně vybrat si ovšem můžete i sami s pomocí portálu https://www.test-pneumatik.cz/zimni/. Pomůže vám s orientací a získáte mnoho cenných informací, neboť portál shromažďuje recenze od řidičů i oficiální testy zimních pneumatik od různých renomovaných institucí nebo motoristických časopisů. Test zimních pneumatik z roku 2016 vám pomůže s orientací na trhu s pneumatikami.

Přehled testů pneumatik

Portál Test-Pneumatik.cz přebírá testy zveřejňované renomovanými evropskými institucemi, které ve specializovaných zkušebnách podrobují pneumatiky zkouškám. V zájmu objektivity jsou všechny pneumatiky testovány za stejných podmínek, na stejném vozidle a v jeden den. Porovnávány jsou vždy pneumatiky stejného rozměru. Při zimních testech se vlastnosti pneumatik poměřují na sněhu a ledu. Portál zveřejňuje testy následujících zkušeben:

  • ADAC – německý automoto klub je největší v Evropě. Kromě testů pneumatik testuje také autosedačky, helmy, střešní boxy atd.
  • ACE (Auto Club Europa) je druhým největším německým autoklubem a provádí testy letních i zimních pneumatik
  • Autozeitung je německý automobilový časopis. Věnuje se motoristickým sportům, novinkám i technice a každoročně organizuje vlastní testy pneumatik
  • Autoklub ČR je jediným zástupcem z ČR, jehož testy pneumatik portál zveřejňuje.

Doporučené zimní pneumatiky

Novinkou sezony 2018/2019 je model pneumatik Michelin Alpin 6, který navazuje na úspěšný model Alpin 5. Dalšími doporučenými pneumatikami jsou Continental Winter Contact TS 850 P, Continental Winter Contact TS 860 a Mchelin Pilot Alpin PA4.