Legendární Viper od automobilky Dodge patří mezi to nejklasičtější, co americký trh kdy nabídnul. Ovšem kdeže loňské sněhy jsou. Čtvrtá generace se neprodává a automobilka se rozhodla zavřít továrnu na výrobu těchto vozů.
Pod pojem Dodge Viper se nejednomu milovníkovi sportovních vozů rozzáří oči. Jedná se o klasický americký sporťák, který díky svým elegantním křivkám a skvělým jízdním vlastnostem dokázal oslovit velké množství řidičů. Čtvrtá generace však za svými předchůdci dost značně pokulhává. Vozu se vůbec nedaří a výrobci jsou značně nespokojeni. I proto se nyní potvrdily ty nejhorší obavy všech fanoušků. Výroba Dodge Viperu skončí.

dgvi30_4f7cdcf6a4138

Zavřena bude kompletně celá výrobní hala v Conner Avenue, který vždy Viperu patřila. S přesunem výroby do jiné z výrobních hal se nepočítá. To je verdikt, na kterém se shodl koncern FCA a odbory. Čtvrtá generace legendy se vyrábí od roku 2012 s to nejprve pod hlavičkou SRT a od loňského roku opět v mateřské náruči Dodge. Poptávka zákazníků však byla velmi slabá, což tak zapříčinilo opakované přerušování výroby vozu. Na původně plánovaných 2000 vyrobených kusů ročně automobil ani zdaleka nedosáhl.

dgvi40_4f7cdcf8017bc

Vaz automobilu zlomilo přílišné lpění na tradicích a svých předcích. Stejně jako oni, i nový Viper svému řidiči nic neodpustil a právě to se v dnešní době již moc nenosí. I přesto však automobilka trvá na drsném ladění svých vozů. Přestože většina aut v USA má automat, Dodge si stále pevně stojí za manuálním řízení.

dgvi41_4f7cdcf8207d8

Krom ukončení výroby Viperu se Dodge dočká ještě dalších změn. Mezi ně patří přestěhování se do nové výrobní haly, či práce na zcela inovované automatické převodovce ZF, která by měla přispívat k ještě více úspornějšímu provozu automobilů, než je tomu doposud. Toho se však již Dodge Viper nedočká.

dgvi42_4f7cdcf83e080