Kaliforsnká Pasadena je v současné době místem, kde probíhá výzkum nové sondy, která se bude brzy prohánět po povrchu Marsu. Mohla by odpovědět na celou řadu otázek, ovšem prozatím nám musí stačit pouze pohled na jejich dokonalou techniku.

Inovativní stroj

NASA umístila do laboratoře, ve které sonda vzniká webovou kameru, která je zapnutá 24 hodin denně, takže si každý může prohlédnout stroj v reálném čase. Navíc jsou veškeré pokroky komentovány přímo na webových stránkách.

Na těch můžeme nalézt také snímky z instalace speciálního podvozku sondy, který je označován jako mobility suspension. Díky němu sonda již vypadá jako vozítko, které všichni známe z dokumentů a fotografií. Každý noha tohoto roveru je vyrobena z titanové trubky, jejíž technologii využívají například profesionální závodní jízdní kola.

Tím nejzajímavějším jsou však kola. Ta na snímku se sice do vesmíru nepodívají, jedná se však o věrné repliky, které mají výzkumníkům pomoci s vývojem. Kola která se skutečně dotknou povrchu Marsu se nainstalují až v příštím roce.

Budou vyrobena z hliníku a průměr bude 20.7 palce. Na povrchu každého z kol bude 48 drážek, které by měly zajistit dostatečnou trakci na písčitém povrchu planety i na kamenech. Každé kolo bude poháněno vlastním motorem a obě nápravy budou řiditelné. Díky tomu bude vozítko schopno provádět otáčky o 360°na místě.

Mise na Mars, která bude probíhat v příštím roce je velice důležitá. Vozítko by se mělo na povrch planety dostat v roce 2021 a jeho primárním úkolem bude hledat stopy života, vyrábět kyslík a provádět sběr a analýzu vzorků, které později dopraví zpět na Zem.