Pokud se podíváme na policejní vozy naší policie a té americké, zjistíme, že PD je na tom trochu lépe než my. Jejich výbavou jsou totiž vždy velmi rychlé vozy, které dokáží dohonit i některé sporťáky. A víte, kdo vlastně americké policii tyto vozy dodává?

Dodavatelem je již dlouhých 67 let americká automobilka Ford, která ku příležitosti tohoto velkého výročí připravila video, ve kterém mapuje celou historii této spolupráce. Díky němu se tak můžete podívat na ty nejstarší modely a také na ten vůbec nejnovější.

Veškerá historie této spolupráce se začala psát v roce 1950, kdy se jednotlivé policejní stanice začaly vybavovat modelem Mainline. Oblíbená byla především jeho verze v sedanu, který však po dvou letech vystřídaly nový model Interceptor. Ten jako první přinesl pořádnou dávku výkonu a to 125 koňských sil, které byly později upgradovány na 215 koňských sil.

Rychlost strážníkům zachutnala a svědčí o tom i model z roku 1971, kterým byla 429 CI V8 Galaxie. Ta poskytovala výkon 400 koní a dvojité koncovky výfuku. Tento automobil se stal ikonou a především miláčkem filmových tvůrců.

Rok 1982 přinesl dvoudvéřový Mustang SSP, který strážníci využívali dlouhých 11 let. Mohl za to především pětilitrový osmiválec, který dodával vozu skutečnou svižnost. Jeho následovníkem byl Crown Vic, snad nejpopulárnější policejní automobil v celých Státech. Prošel si hned několika generacemi a i dnes je standardní součástí výbavy amerických policistů.

Ani nejnovější modely nejsou nezajímavé, například Taurus z roku 2013 je poháněný dvakrát přeplňovaným EcoBoostem V6. Tento automobil se může pochlubit elektronickou stabilizací, pohonem všech čtyř kol, hlídáním mrtvého úhlu či zadní parkovací kamerou.

Nejnovějším miláčkem strážníků bude hybrid Fusion, který se ukáže v jejich garážích již v příštím roce. Bude vybaven hybridním pohonem, který by měl ušetřit jednotlivým služebnám značné peníze.