Každý, kdo má za úkol vybavit nový pneuservis, menší autoservis, či jen větší domácí hobby dílnu, si musí nejprve ujasnit, jaká činnost se zde bude provádět. Výběr konkrétních zařízení se však řídí i dalšími parametry. Jde samozřejmě o hledisko prostorové, funkční a v neposlední řadě cenové. Jedním ze zařízení, bez kterých se uvedené provozy opravdu neobejdou, je samozřejmě zvedák. Bez něj se nelze dostat ke spodní části auta.

Jaký zvedák do pneuservisu?

Je zřejmé, že v pneuservisu si asi nevystačíme s malým heverem, který sebou vozíme v autě. Ten patří do skupiny mechanických zvedáků. Dalším typem jsou pneumatické zvedáky. Ty jsou ale specifickým typem, který využívají třeba hasiči nebo firmy specializované na vyprošťování.

Zvedáky v servisech jsou založeny buď na vylepšených mechanických principech, nebo na principech hydrauliky s olejem coby stlačovanou kapalinou. Právě s těmi se v servisech setkáme nejčastěji. Při výběru vybavení pneuservisu je tak vhodné soustředit se právě na tuto kategorii zvedacích zařízení.

Zvedáky nůžkové a sloupové

Z hlediska funkčních principů jsou v servisech nejčastějšími typy zvedáky nůžkové a sloupové. Oba typy lze potom dále dělit podle parametrů jako je maximální nosnost, maximální výška zdvihu, u nůžkových zvedáků potom to, zda disponují pojezdem či nikoliv, sloupové zvedáky se zase dělí podle počtu sloupů.

Ať již budete vybírat jakýkoliv typ zvedáku, pozornost věnujte také bezpečnostním prvkům. U hydraulických zařízení jsou to např. protipádové ventily, samozřejmostí jsou bezpečnostní západky apod.

Zvedáky tohoto typu jsou samozřejmě určeny pro profesionální provozy, i nadšený příznivce aut, který chce mít možnost dostat se vždycky ve své garáži ke všem částem vozu, ale může o pořízení velkého profi zvedáku zauvažovat. Je potom na jeho zvážení, zda je pro něj takováto poměrně velká investice přijatelná.

Zdroj obrázku: Opgrapher / Shutterstock.com