BMW by chtělo spolupracovat s Mercedesem. Spolupráce by se týkala vývoje nové platformy pro dostupný elektromobil.

BMW a Daimler

Téměř všechny automobilky se dnes snaží najít způsob, jak co nejvíce optimalizovat svou výrobu a tím také ušetřit. Proto se velmi často uchylují k nejrůznějším spolupracím. Takový nyní vznikla i mezi BMW a Mercedesem, tedy značkami, do kterých by to nikdo neřekl. Ty nyní spolupracují nejen v oblasti služeb mobility, ale také na vývoji autonomních systémů.

Nejnověji by však mohly obě automobilky spolupráci prohloubit a začít spolupracovat na vývoji společné platformy. Na začátku roku se mluvilo o platformě pro kompaktní vozy, ovšem nyní se hovoří o zcela unikátní platformě určené výhradně pro elektromobil. Ty budou pro oba výrobce do budoucna klíčové, ale jejich vývoj citelně zasáhne do rozpočtu obou značek. Nabízí se tedy možnost spolupráce, pro co největší úsporu jako je tomu například mezi Volkswagenem a Fordem.

i2?

V médiích se již nyní objevují spekulace o tom, co takováto spolupráce přinese a hodně se mluví o BMW i2, tedy levnějšího sourozence aktuální i3, který by měl přijít v roce 2024. Cenovka vozu by neměla vyšplhat nad 30 tisíc eur a dojezd bude okolo 300 kilometrů.

Daimler by následně samozřejmě také přišel s vlastním vozem na stejné platfromě, přičemž by oba dohromady měly být prodávání v půl milionovém počtu kusů. Jsme tedy velice zajímaví, jak se spolupráce vyvine.