Tlumiče do auta hrají velmi důležitou roli. Nezajišťují jenom pohodlnou funkci, jak si řada lidí myslí, důležité jsou také kvůli bezpečnosti. S nefunkčními tlumiči se může například prodloužit brzdná dráha. Tlumiče patří mezi spotřební zboží a časem se opotřebují. V případě jejich výměny obvykle navštívíme autoservis, kde nám namontují tlumiče. Můžete si vybrat, zda koupíte tlumiče podle značky, například tlumiče BMW, tlumiče Audi apod., nebo zvolíte levnější variantu neoriginálních tlumičů. Ty nemusí být méně kvalitní. Víte, jaké typy jsou k dispozici?

Hlavní úloha tlumičů

Tlumiče mají za úkol minimalizovat vibrace vzniklé nerovnostmi na vozovce. Díky tlumičům mají kola kontakt s vozovkou po celou dobu, což způsobuje také to, že jízda je bezpečnější. Zajišťuje to také okamžitou odezvu na brzdění vozu.

Konvenční teleskopické tlumiče

Jejich výhodou je to, že jsou levné. Když se opotřebují, nerepasují se, ale rovnou se vymění za nové (protože jejich oprava se nevyplatí). Nachází se na předních i zadních závěsných systémech a jedná se o nejjednodušší typ tlumiče do auta.

Tlumiče typu vzpěry

Část systému pružení je nahrazeno vzpěrami. To zajišťuje, že tlumiče jsou o něco odolnější, takže se opotřebují za delší dobu. Nejčastěji se používají u malých a středně velkých aut, přičemž mohou být vepředu i vzadu. V některých případech je možné opotřebované nebo rozbité tlumiče opravit.

Pružinový tlumič

Kombinují pozitivní vlastnosti teleskopických i vzpěrových tlumičů. Jsou považovány za velmi kvalitní, za což si samozřejmě uživatelé musí připlatit. Spolehnout se můžete na vysokou odolnost a dlouhou životnost tlumičů. Pružinový tlumič je tvořen dvěma částmi: obsahuje odpruženou část, která je zakončena tlumicím zařízením. Pokud dojde k jeho poškození nebo opotřebování, nelze jej opravit a je potřeba výměna za nový kus.