Každé historické období posledního století má svá nejlevnější vozidla, obvykle masivně vyráběné modely, které se vryly do srdcí mnoha uživatelům především nízkými cenami a spolehlivým chodem. Dnešní TOP 9 nebude snobsky zapáchat, ale zaměří se na skromnost a na vychutnání si vzpomínek na vozy, které opravdu něco znamenaly.

Všechny vozy si představíme s dolarovou, někdy i korunovou a jinou, cenovkou. Berte prosím v potaz, že se kurz se dříve stále měnil a tak i zdánlivě levné auto mohlo být nesrovnatelně dražší. Ještě než s naším žebříčkem začneme, tak pro srovnání je na západě nejlevnějším novým vozem Nissan Versa, za 12780 dolarů, tedy v přepočtu za více než 255 tisíc korun. To je velmi silný nepoměr ve srovnání s nejlevnějšími vozy minulosti. Jsou vozy, které si možná ještě pamatujete, ale zcela jistě mezi nimi najdete oslnivá vozítka, která neznáte ani z muzeí.

 

1. Tata Nano

Jedná se o aktuálně nejlevnější nový vůz na celém světě, lze ho v Asii pořídit za cenu v přepočtu kolem 50 tisíc korun. Svým výkonem připomíná spíše moped, ale v nebezpečných podmínkách indických vozovek je nesrovnatelně bezpečnější.

1

2. Banner Boy Buckboard

Na dnešní poměry srandovní vozítko, které je hodně vzdálené Ariel Atomu, ovšem dokázalo splnit svojí úlohu. Cenovka 3150 dolarů mluví za vše, v našich končinách tehdy nedostupné zboží.

2

3. Eshelman ASC

Pravděpodobně ho neznáte, jde spíše o recesi, ale o velmi oblíbenou recesi, kterou jste mohli pořídit kolem roku 1953 za částku 3455 dolarů. Maximální rychlost 40km/h.

3

4. Záporožec 968

Ukrajinská pýcha 70. let pomohla s motorizací Sovětského svazu, ovšem později zdobila už jen skládky. Záporožec byl dostupný za cenu kolem 3500 rublů, ovšem rychle ho nahradily dražší, ale výkonnější Žiguly.

4

5. Ford Model T

Vůz, který přepisoval historii, byl vyráběn sériově a uspokojil tak široký trh. V roce 1923 jste ho mohli zakoupit za 3895 dolarů.

5

6. Peel P50

Pouze vyvolení mohli během květinové éry pozorovat toto vozítko. Jeho cena byla 4420 dolarů a do města se zdálo jako nejlepší řešení s nízkou spotřebou.

6

7. Fiat 500 Topolino

Modely tohoto vozu byly určeny Italům, během 2. světové války. Některé zdroje uvádí cenu 5400 dolarů, ale jak to bylo ve skutečnosti? Kdo ví..

7

8. Daihatsu Ayla

Konečně opět současnost. Indonésie potřebuje levná auta a toto splňuje požadavky ve všech směrech, především s cenovkou zhruba 125 tisíc korun. Nejedná se o žádnou pastvu pro oči, obsahuje 1,0 litrový 3-válec a svojí bezpečností by se na evropský trh nikdy nedostal.

8

9. Morris Minor

Morris byl sice levným autem, ale ne tolik levným, aby se dostal dále, než na britský trh. V roce 1968 se jeho cena pohybovala kolem 12500 dolarů. Pro Evropu ne moc populární volba.

9