Robot dnes již rozhodně nepředstavuje kovového humanoida, který vypadá a chová se alespoň částečně jako člověk. Roboti jsou dnes spojování především umělou inteligencí a mají nejrůznější podoby. V budoucnu třeba takové, díky kterým budou moci servisovat motory bez nutnosti vyšroubování jediného šroubku.

Jedinečný servis

Roboti, kteří nesou název Swarm (anglicky roj), jsou dílem spolupráce automobilky Rolls-Royce a vědců z Harvardovi univerzity. Jak víte, Rolls-Royce, to nejsou jen veleluxusní automobily, ale také vysoce sofistikované letecké motory. Například letecký motor Rolls-Royce Trent 900 je nejen extrémně drahé, ale zároveň velmi složité a sofistikované zařízení.

Se složitostí motoru je spojený také problematický servis, který není vůbec jednoduchý. Pokud chce technik takový motor zkontrolovat, často jej musí demontovat na jednotlivé díly, aby se dostal k problémové části a to trvá mnoho a mnoho hodin.

Roboti Swarm by však měli tento problém vyřešit. Jsou velcí asi 10 mm a tak se mohou dostat do útrob motoru, které pomocí speciální kamery monitorují a technik prostřednictvím nich tak kontroluje stav motoru. Následně je pak oprava mnohem jednodušší.

A co automobily?

Roboti by tak měly přispět především ke snižování ceny servisování takových motorů, kdy nebude potřeba jejich kompletní demontáž. Kdy přesně se tato technologie začne využívat také v praxi není momentálně jasné, ovšem pokud se tak stane, bude rozhodně nejdříve využívána v leteckém průmyslu. Následně by jí však mohl převzít i automobilový průmysl, a automobily by mohly být kontrolovány stejným způsobem.