Japonská Toyota na veletrhu CES představila ambiciózní budovatelský plán. Nejedná se však o žádnou továrnu na výrobu aut, jak by se dalo čekat, ale rovnou o celé město.
Město pod Fuji
CES to jsou mimo začínajících startupů i dobře známé značky, které se snaží zaujmout koncepty a nápady budoucnosti. Mezi nimi nechybí ani automobilky, které zde nepředstavují pouze vozy, ale Toyota nyní oznámila své plány na postavení celého města.
Toyota jej hodlá vybudovat v příštím desetiletí. Bude se jednat o městečko pro přibližně dva tisíce lidí, které bude fungovat jako výzkumné a testovací pracoviště pro autonomii, robotiku, mobilitu i inteligentní domácnost či umělou inteligenci. Netradiční prodejek vznikne na 700 tisíc metrech čtverečních pod horou Fuji.
Toyota své město pojmenovala Tkané a momentálně se nebrání partnerství s dalšími komerčními a akademickými partnery. Návrhářem se stane dánský architekt Bjarke Ingels, který má za sebou práci na dvojčatech v New Yorku, komplexu Google Mountain View a dalších významných stavbách.
Ulice města by měly být rozdělené do tří úrovní, a to pro klasické vozy, cyklisty a majitele elektrických koloběžek a pro chodce. Na hlavní silnice budou moci pouze autonomní vozy s nulovými emisemi, pro přepravu zboží pak poslouží vozítka Toyota e-Palette.
Nově vznikající městečko má být samozřejmě trvale udržitelné, většina budov bude vyrobena ze dřeva s cílem minimalizovat uhlíkovou stopu. Toyota využije tradičního japonského truhlářství kombinovaného s robotickými výrobními procesy. Střechy dostanou solárními panely a své slovo budou mít i palivové články.
Jednotlivé rezidence slibují moderní technologie, které budou kompatibilní s lidskými potřebami. Domovy budou inteligentní, starat se o zdraví a bezpečnost. Japonci chtějí celý prjekt odstartovat již v příštím roce a postupně jej začít plnit zaměstnanci, rodinami a páry v důchodu. K nim se připojí jednotlivé podniky a průmysloví partneři.