Každé vozidlo vyžaduje pro svůj provoz množství různých tekutin. Kromě pohonných hmot, jsou to i nejrůznější různé oleje, chladicí, brzdové kapaliny a podobně. Ty všechny je nutné hlídat a občas měnit. Kdy a také proč?

Kontrola motorového oleje

Většina vozů je vybavena kontrolkami, které ukazují stav a upozorňují na interval výměny důležitých kapalin. Mezi ně patří především motorový olej. Toto mazivo má zásadní vliv na správnou činnost motoru tím, že ho promazává, čistí, těsní a dokonce i chladí. Ale i bez varovné kontrolky je nutné občas sledovat stav oleje ve vozidle. Během provozu se jeho vlastnosti postupně znehodnocují a jeho množství se může částečně spotřebovávat.

Kromě dostatečného množství oleje v motoru je pak třeba dbát i na pravidelnou výměnu v určitém časovém úseku jako je jeden rok, nebo po určitém opotřebení jako je ujetí určitého množství kilometrů.

Přídavná aditiva do olejů

Současně prodávané motorové oleje splňují všechny předepsané normy pro provoz. Ale z důvodu obecného tlaku na co nejnižší cenu nemusí být vždy obohaceny o složky, které by motoru vozu mohly ještě více prospět. Z toho důvodu je možné doplňovat dle potřeby speciální aditiva do olejů, která zvyšují a doplňují základní vlastnosti olejů, prodlužují jejich životnost a prospívají chodu zařízení.

Za pomocí aditiv do maziv tak můžete významně zvýšit ochranu motoru před působením vysokých teplot, které vznikají v důsledku spalovaní paliv, zvýšit ochranu namáhaných často před opotřebením nebo zabránit usazování různých nečistot.

Přídavná aditiva do paliv

Ze stejného důvodu je možné přidávat obohacující aditiva do paliv vozidla. Jejich účelem je zvýšená ochrana částí palivových a výfukových prvků vozidla a zabraňování vzniku usazenin. Aditiva do paliv pomáhají s odstraněním vody, zabraňují vzniku koroze a umí i čistit filtry pevných částic.

Kontrola chladicí kapaliny

Také chladicí kapalinu je nutné udržovat v dobrém stavu a jednou za čas ji měnit. Funkcí chladicí kapaliny je odvod vznikajícího tepla při činnosti motoru do chladiče. K dobré funkci chlazení je nutné udržovat předepsané množství kapaliny v soustavě, potažmo v nádobce na chladicí kapalinu. Její malé množství způsobuje přehřívání motor, nadbytečné zase nedokonalé chlazení a přetlak.

Kontrola oleje do převodovek

Další důležitou kapalinou vozidla je olej v převodovce. Je nutný pro to, aby zabraňoval zvýšenému tření a udržoval správnou teplotu v místě styků převodů. Množství ani kvalitu tohoto oleje není možné zjistit jinak než v některém autoservise.

Kontrola brzdové kapaliny

A v autoservise si nechte také pravidelně kontrolovat množství a stav brzdové kapaliny. Díky ní totiž můžete bezpečně řídit – bezpečně brzdit a bezpečně auto zastavit. Přenáší sílu z brzdového pedálu na brzdový systém. Opotřebení nebo nedostatečná brzdová kapalina může mít za důsledek i selhání brzd.

Ve vozidlech jsou ještě další kapaliny, jejichž stav je vhodné sledovat a doplňovat. Uvedené však patří mezi ty, jež by měl uživatel dobře znát a věnovat jim tak zvýšenou pozornost.