Společnost Volkswagen chce v nejbližší době provést obrovské investice, které ji katapultují na první příčku výrobce elektromobilů a vozů s autonomní technikou na světě a to do roku 2025.

Automobilka má v plánu investice provést do roku 2022 a budou směřovat především do vývoje v oblasti elektromobilů, autonomních technologií a služeb mobility. Celková částka plánovaných investic bude činit 34 miliard eur a to pouze do těchto oblastí. Celkové investice pak přesáhnou 72 miliard eur. Vyplývá to tak z nejnovějšího plánu výdajů na období 2018 až 2022, který byl schválen dozorčí radou celé společnosti. Tento plán tak má pomoci automobilce přeměnit se na největší automobilku světa. Plán se samozřejmě týká i Škoda Auto, která bude produkovat svůj vlastní elektromobil a to již v roce 2020. Jeho výroba bude probíhat v Mladé Boleslavi.

“S nyní přijatým okruhem plánování pokládáme základy, aby se z Volkswagenu stala do roku 2025 světová jednička v oblasti elektrické mobility,“ uvedl generální ředitel Matthias Müller v prohlášení, které bylo zveřejněno po zasedání dozorčí rady.

Zcela razantní zlom nastal u automobilky poté, co byl provalen velký skandál, známý pod jménem Dieselgate, před dvěma lety. Do té doby šli elektrické vozy a autonomní systémy spíše kolem velkého koncernu, ovšem skandál hnul se stojatými vodami a odstartovala strategický přesun zájmů k novým technologiím. Automobilka se nyní také zavázala, že do roku 2030 bude nabízet všechny své modely, kterých je zhruba 300, také v elektrické variantě.

Současně byly odsouhlaseny také nové změny týkající se optimalizace výroby, která povede ke zlepšení výkonnosti jednotlivých pracovníků. V rámci těchto změn se například závod sídlící v německém Cvikově, stane výhradním producentem elektrických automobilů s platformou MEB. Model Passat bude vyráběn v Emdenu a Golf ve Wolfsburgu.