Co je to vodorovné dopravní značení? Jedná se o to, které je malováno přímo na samotné komunikace. Při běžné viditelnosti, během dne, se jeví nejčastěji jako bílé. Za zhoršené viditelnosti a v noci však vidíte, že reflexuje. Čím je to způsobeno? Primárně technologií a tím, jaké jsou používány barvy na vodorovné dopravní značení. I když se někomu mohou jevit jako zcela běžné, rozhodně tomu tak není. Právě danou barvou je vysvětlován onen reflexní vzhled.

Kombinace různých technologií

Aby měl reflexní nátěr požadované vlastnosti, je nejprve třeba ho určitým způsobem vyrobit. Díky tomu může dosáhnoutdobré dopravní značení vlastností, které jsou očekávány. Ona technologie je spojena s kombinací barvy a speciálního abraziva. Nejčastěji se používá takzvaná balotina. Zatímco pro laiky se jedná o pojem neznámý, v oboru dopravního značení se jedná o hojně používaný název. Jde o materiál, který lze charakterizovat jako skleněné mikrokuličky, které v kombinaci s barvou dokážou vytvořit právě onen požadované reflexní vzhled. Pokud jde o aplikaci, je celkem jednoduchá. Nejprve dojde k umístění klasického nátěru a na něho následně přichází vrstva oné balotiny.

Skvělé kvalitativní vlastnosti

Proč právě toto řešení? Jelikož je nejlepší. Hlavně s ohledem na dlouhou životnost i na frekventovaných místech. Díky tomu si může vodorovné dopravní značení zanechat své reflexní vlastnosti opravdu dlouhou dobu. Jedná se také o materiál, který není hořlavý, není výbušný a velmi dobře se na povrchu nátěru drží. Ekologicky zaměření jedinci si pochvalují také to, že se jedná o materiál, který je s ohledem na toxicitu a případné poškozování životního prostředí zcela nezávadný a bezpečný. Až příště pojedete za snížené viditelnosti po vozovce, kde se bude dokonale odrážet vodorovné značení, již budete vědět, že to má za následek barva a ona takzvaná balotina – tedy velmi drobné a pevné skleněné kuličky.