První automobily čínské automobilky Aiways by se měly na vybrané evropské trhy dostat již od srpna tohoto roku. Kdo by však očekával tradiční formu dealerství, byl by hodně překvapen.

Časy se mění

Čínská automobilky měla pro letošní ženevský autosalon velké ambice. V plánu bylo představení konceptu U6ion, tedy představení jeho finální produkční verze elektrického SUV U5 pro evropské trhy a odhlášení detailů ohledně oficiálního vstupu značky do Evropy. Jenže vše je nakonec jinak kvůli koronaviru.

Automobilka nejdříve ohlásila, že kvůli jeho výskytu nebude schopna svůj automobil dopravit na autosalon v Ženevě. Po jeho oficiálním zrušení musela své plány opět přehodnotit a nyní zveřejnila alespoň část informací.

K těm nejdůležitějším patří například skutečnost, že elektrické SUV Aiways U5 dorazí na vybrané evropské trhy v průběhu srpna tohoto roku. Bude se jednat o Dánsko, Francii, Nizozemsko, Norsko a Švýcarsko.

Společnost dále potvrdila, že se nechystá otevřít vlastní síť dealerství, ale chce využít zkušených partnerů, kteří by měli zajistit prodejní i servisní služby. Prvním partnerem v Německu by měl ný obchodní řetězec s elektronikou Euronics, kde budou k dispozici vyškolení prodejci.

Společnost chce vozy prodávat přímo spotřebiteli, ovšem na místo klasických prodejů budou vozy dostupné pouze na krátkodobé či dlouhodobé operativní leasingy. Za leasingovým programem by měl stát evropský partner, jehož jméno automobilka upřesní v nadcházejících měsících. Klasicky prodej bude spuštěn, ale až později.

Prodejní servis, včetně technické podpory a servisu, by měl být zajištěn lokální sítí vybraných servisů, jejich zaměstnanci budou speciálně vyškoleni.