Počet elektromobilů roste u nás i v zahraničí. Ovšem zatímco v některých zemích je tento nárůst raketový, v České republice je spíše pozvolný.

Elektromobilita doma i ve světě

Vůbec nejlevnějším elektromobilem v České republice je model Citigo iV. Auto se vyrábí v Bratislavě a Škoda za něj chtěla po příchodu na trh 429 tisíc korun, dnes cena vozu s dojezdem 260 kilometrů startuje na částce 479 900 korun.

Počet elektromobilů ve světě v uplynulých deseti letech rostl velice rychle. V roce 2019 se celkový počet elektromobilů navýšil na sedm milionů. Největším trhem pro tento druh vozidel je Čína, kde se za rok 2019 prodalo přes 1,17 milionu elektromobilů.

Tím neprodávanějším je Tesla Model 3, kterého se za minulý rok prodalo přes 300 tisíc kusů. Dalším byl Baic EC-Series a Nissan Leaf.

Podle dat Svazu dovozců automobilů je v České republice zhruba 8,1 milionu vozidel všech kategorií. Elektromobilů je zde nyní registrováno přes 3 tisíce kusů. Podíl elektroaut tak činí necelé čtyři desetiny procenta. V loňském roce u nás bylo registrováno 756 vozů s čistě elektrickým pohonem, což představuje meziroční nárůst o 7,5 procenta. Nejprodávanějším vozem bylo BMW i3, těch se prodalo 101 kusů. Následovala Nissan Leaf s 94 prodanými kusy a třetím nejprodávanějším byl Hyundai Ioniq Electric s 90 prodanými kusy. Automobilka Tesla prodala 120 vozů.

Podle jedné ze studií by v roce 2030 mělo po světě jezdit poprvé více elektromobilů než vozů se spalovacím motorem. V Číně a Evropě by to mohlo být každé čtvrté nové vozidlo. Podíl aut s benzínovým motorem by měl postupně klesnout na třetinu. Ve Státech by měla benzínová auta představovat zhruba 47 % celého nového vozového parku.