Carlos Ghosn byl držen v domácím vězení v Japonsku coby podezřelý ze zpronevěry firemních peněz. Jeho pobyt však skončil koncem minulého roku, když z vězení utekl velmi originálním způsobem.

Téměř jako ve filmu

Podle dostupných informací se měl na jeho útěku podílet příslušník zvláštních jednotek U. S. Army Special Force, které celý svět zná jako Zelené barety. Po ukončení své činnosti u této organizace se měl muž jménem Taylor začít soustředit na vymýšlení plánů, jak pomoci k útěkům jednotlivých osob.

Není zcela jasné, kdy a jak se dostal Taylor do kontaktu s Ghosnem, ovšem Taylorovi se podařilo dostat Ghosna z jeho domů pryč a dokonce jej dostat na 483 vzdálené letiště v Osace. Tam měl být Ghosn zavřen do kufru na kolečkách, které se jinak používají pro přepravu aparatury. V kufru byl naložen do soukromého letadla a přeletěl do Turecka, kde byl přeložen do dalšího letadla a byl převezen do Libanonu, kam vstoupil již legálně se svým francouzským pasem.

Carlos Ghosn je držitelem také brazilského a libanonského pasu, ovšem v rámci dohody o propuštění na podmínku musely všechny své pasy odevzdat advokátům. Libanon nemá s Japonskem dohodu o vydávání, takže Ghosn může být nyní relativně v klidu.

Ghosn se chce k celé věci vyjádřit 8. ledna. Policie nyní vyšetřuje piloty letadel i obsluhu letišť, kterými Ghosn bez povšimnutí procestoval.