Jsou auta vaším koníčkem? Vyznáte se v automobilovém světě jako ryba ve vodě? Pokud je tomu tak, pravděpodobně moc dobře víte, co je to tuning. S tímto pojmem jste již možná přišli do kontaktu několikrát, není to nic neznámého. Tuning se u nás rozšířil v osmdesátých letech, ale k daleko většímu rozkvětu došlo až po roce 1989. I když to jsou zajímavé informace, stejně nám to přesně nedefinuje pojem.

Definice pojmu tuning

Pokud hovoříme o tuningu, hovoříme o automobilových úpravách, které mají vylepšovat funkční vlastnosti a vzhled vozidla. Po tuningem si lze představit například polepená auta samolepkami, což bylo populární právě před zmiňovaným rokem 1989, kdy tuningových autodílů nebylo mnoho k dispozici, do této kategorie se však řadí také sportovní volanty, sportovní výfuky, kromě jiného i křídla na vozidle nebo fólie na auta.

Tuningové úpravy jsou úpravy, které mají především zlepšit výkon vozidla a zároveň mají vést ke zlepšení jízdních vlastností. Proto sem spadá také jakákoliv úprava motoru, úprava sacího nebo výfukového potrubí či úprava podvozku nebo převodovky. Lidé však pod pojem ukryli i vzhledové úpravy, které vozidlo značně a viditelně odlišují od ostatních automobilů.

Tuning a jeho dělení

V současné době existuje tuning snad pro všechny modely a typy automobilů. Existuje tuning BMW E36, také tuning Audi TT či tuning Škody Octavia 1 a jiných vozidel. Málokdo však ví, že existuje několik stylů tuningu. Existuje konkrétně německý tuning, který se vyznačuje kompletním “oholením”, také španělský tuning, který je extrémnější, nebo low-rider tuning.

Také se rozlišuje tuning na performanci a styling. Zatímco performance je výkonnostní tuning, který je čistě funkční, pod stylingem si lze představit jen a pouze designové vylepšení a odlišení od série automobilů.