Mít ve svém muzeu vystavený svůj vůbec první vyrobený automobil je pro každou automobilku otázkou prestiže. Takový první vyrobeny automobil má i Lotus, problém však je, že neví, kde se nachází. A tak se jej rozhodl vypátrat.

Ztracený prvorozený

Tato legendární britská automobilka letos slaví 70. výročí, a aby byly oslavy skutečně plnohodnotné, rády by nalezla svůj první vyrobený automobil, který vznikl pod rukama zakladatele automobilky Colina Chapmana. Ten vozů Mark I vyrobil hned několik, ovšem ten první je jen jeden. Byl vyroben v roce 1948 a účastnil se hned několika závodů, ve kterých slavil i úspěchy.

Chapman však v té době rozhodně netušil, jak velkého rozkvětu se jeho automobilka dočká a tak pro získání finančních prostředků pro další modely, svou prvotinu prodal. Podal si inzerát v magazínu Motor Sport, kde svůj výtvor nabídl za 135 liber. O kupci je známo jen to, že pocházel ze severu země.

Další osud vozu je však obestřen otazníky. Stopa po něm se totiž zcela vytratila, což by mohlo znamenat i to nejhorší. Totiž že byl automobil prodán do Evropy, kde jej nešťastný majitel, v nevědomosti jaký poklad doma má, prostě zlikvidoval.

Kdo hledá najde

Model byl předělanou variantou verze Austin Seven. Chapman mu v rámci své technologické filosofie namontoval lehčí panely karoserie, které bylo jednodušší demontovat a pak nasadit. Zadní část byla navíc rozšířená, protože Lotus byl schopný převážet dvě rezervy najednou.

Pro automobilku představuje vůz svatý Grál. I proto za nalezení automobilky přislíbil značnou odměnu. Zda se však automobil najde je skutečně otázkou. Badatelé to určitě nebudou mít jednoduché.