Příchod autonomních systémů do automobilů sice navýší naší bezpečnost, ovšem hrozí i to, že budeme ochuzeni o požitek z jízdy vozem, tak jak jej známe dnes. Řešení však přináší Nissan, který se rozhodl vydat velice neobvyklou cestou!

Autonomní provoz je zcela jistě budoucností naší automobilové dopravy a to i přesto, že momentálně není nikdo schopen říci, kdy tomu tak bude. Většina lidí vítá tento systém s otevřenou náručí, ale jsou tu i tací, kteří se k němu staví odmítavě. Jedná se především o zapálené řidiče, kteří milují požitek z jízdy a s autonomními systémy se jim jejich vášeň, zpod rukou, vytratí. Ovšem Nissan říká, že má řešení!

Její inženýři přicházejí s velice originální technologií, které říkají Brain-to-Vehicle, tedy B2V. Jedná se o systém senzorů, které monitorují mozkovou aktivitu řidiče a na základě nich pak přenášejí informace do systému, který na ně reaguje. Automobil tak dokáže predikovat, co by měl vlastně udělat. Automobil je tak schopen vycítit, to, zda chce řidič zabočit, nebo zda má v úmyslu sešlápnout brzdu či předat plyn. A namísto toho, aby to udělal sám řidič, udělá to systém za něj. Výsledkem jsou mnohem rychlejší reakce automobilu, něž kdyby vše ovládal řidič vše starou dobrou fyzickou cestou. Nissan tvrdí, že reakční doba se snížila o 0,2 až 0,5 sekundy, což přispívá k bezpečnosti. Navíc řidič bude mít automobil vždy pod kontrolou.

https://www.youtube.com/watch?v=oCi6taII6Yo

Navíc je systém schopen zjistit to jak se řidič cítí a podle toho nastavovat samotný automobil. Měnit může i chování autonomního pohonu ale i klimatizaci vozu a dokonce i změnit to, co posádka vidí díky rozšířené realitě. Zda je i to bezpečné si nejsme již tolik jisti, ovšem nápad je to bezesporu zajímavý.