Okolo těchto tří německých automobilek nyní probíhá vyšetřování podezření na nekalou činnost. Pokud se potvrdí, hrozí jim až 10 % z celkového ročního obratu.

Závažná podezření

Evropská komice podezírá tyto automobilky z uzavření tajné dohody v letech 2006 až 2014, která měla omezovat vzájemnou konkurenci při vývoji technologie pro čištění emisí u osobních automobilů a jejich motorů. Automobilky se tak mohly dopustit porušení antimonopolních nařízení EU.

Komise prozatím nemá oficiální prohlášení, obeslala však již společnosti s námitkami, které jsou mezistupněm vyšetřování. Evropská komise v nich vyjadřuje své podezření, ke kterému se mají společnosti co nejdříve vyjádřit. Pokud další vyšetřování zjistí jakákoliv pochybení, hrozí společnostem pokuta ve výši až 10% z celkového ročního obratu.

Firmy spolu samozřejmě mohou spolupracovat, ovšem vždy tak, aby to ve výsledku bylo ve prospěch i samotného zákazníka. Není ovšem možné dohodnout se na pravém opaku, tedy nezlepšování svých produktů a nekonkurování si v kvalitě.

Nepříjemnost pro automobilky

„Máme obavy, že to se stalo v tomto případě a že Daimler, VW a BMW mohly porušit antimonopolní pravidla EU. V důsledku toho mohla být evropským spotřebitelů upřena možnost koupit si auta s nejlepší dostupnou technologií,“ uvedla Margaret Vestagerová, komisařka pro hospodářskou soutěž.

U Volkswagenu se toto podezření týká hlavní značky Volkswagen a pak také luxusních automobilek Audi a Porsche. Vyšetřování probíhá od roku 2017 v souvislosti s podezřením na tajnou dohodu, na kterou se přišlo během razie v německých sídlech zmíněných automobilek.