Na moderní technologie v automobilovém průmyslu jsme si již dostatečně zvykli, ovšem vstříc budoucnosti nejdou jen společnosti, které automobily vyrábějí, ale také společnosti, které pracují na s povrchem, po kterém automobily jezdí. Jednou z nich je Umbrellium, která nyní představila svou vizi silnice budoucnosti.

Tato společnost odhalila několik prvních metrů svého nového projektu, kterým je futuristická silnice. Vozovka spolupracuje s kamerami ve vysokém rozlišení a také se systémem LED diod. Samotní tvůrci vidí ve svém projektu inovaci, která může pomoci ochránit velké množství lidských životů tím, že rapidně sníží procento dopravních nehod.

„Vytvořili jsme silnici, která dokáže detekovat chodce a reagovat na ně,“ uvedl Usman Haque, architekt projektu a člen společnosti Umbrellium. „Dvě kamery jsou schopné zaznamenávat stovky různých proměnných na dvaadvaceti metrech. Jakmile zaregistrují chodce či jiného účastníka provozu, informaci přenesou do počítačového systému za méně než tisícinu sekundy.“

Společnost má na svědomí také samotný software. Při jeho programování velmi pečlivě dbala na to, aby systém rozpoznal chodce i cyklisty za jakýchkoliv podmínek. Povrch vozovky je vyrob z odolného plastu, která je schopen odolat i těžkým dopravním prostředkům. V jeho útrobách se nachází 660 LED diod, které mění barvy dle potřeby. Co ovšem tvůrci doposud neprozradili je to, kolik vlastně takto krátký úsek vozovky stojí. Výstavba však trvala devět měsíců.

V praxi to znamená, že se silnice dokáže přizpůsobovat aktuálním podmínkám. Můžeme například vytvořit přechod tam, kde ještě před chvílí nebyl. Silnice umí vytvořit i zastávku pro autobus a řidiče dokonce upozorní na nutnost zastavení tím, že upozornění vkreslí přímo do silnice.

„Náš prototyp je vodotěsný, problém mu nedělají ani těžké vozy a zvládá rozeznat rozdíly mezi chodci, cyklisty a auty. Je připraven na budoucnost, kterou se v příštích letech budou silnice ubírat,“ dodává Haque.