Známé rčení „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“ platí v přeneseném smyslu i pro řidiče. Vždyť statistické údaje o obětech dopravních nehod vypadají jako zprávy z válečného bojiště. Jednou z nejčastějších příčin nehod na našich silnicích je smyk. Zvláště v zimním období, kdy jsou vozovky mokré, zasněžené či zledovatělé, je riziko smyku aktuální. Proto se vyplatí připravit se na nebezpečné situace a vyzkoušet si smyk někde v klidu, kde nehrozí žádné následky.

Školy smyku

Na území ČR je několik míst, kde se organizují školy smyku. Nejznámější je zřejmě mostecký autodrom, kde je největší polygon u nás. Škola smyku znamená 7 hodin kroužení po asfaltové dráze, na které jsou uměle vytvářeny podmínky, které vás mohou potkat v běžném provozu. Nejprve vám vyškolení instruktoři předají teoretické rady a poté se vydáte na trať. Budete řešit nejen smyky, ale také aquaplaning, vyhýbací manévry a další situace. Na polygonu je k dispozici například kluzná plocha se zatáčkou, s úhybnou deskou a vodními překážkami pro osobní auta, či kluzná plocha pro nácvik brždění v zatáčkách.

Dalším polygonem z celkem čtyř státem certifikovaných je v Sosnové u České Lípy. Kurz zde trvá celý den, během kterého si vyzkoušíte všechny možné situace, které vás mohou v provozu potkat. Zbývající dva certifikované polygony se nacházejí v Jihlavě a Příbrami. Další možnost, kde absolvovat zážitkovou školu smyků, nabízí Ostrava. Je zde areál obsahující moderní technologie a řadu cvičných ploch pracujících v automatickém režimu. Můžete se zde učit, jak předcházet krizovým situacím.

Autozážitky

Chcete-li si vyzkoušet driftování s výkonným vozem, navštivte okruh v Mnichově Hradišti. Driftování zde učí profesionální instruktor a v rámci 30 minut si můžete vyzkoušet neomezený počet smyků. Můžete sami řídit, vzít si s sebou 1-2 spolujezdce, nebo zažít adrenalinové chvíle při rychlé jízdě jako spolujezdec. Velkým zážitkem pro každého motoristu je jízda ve Ferrari nebo Lamborghini Gallardo. Pokud se chcete dozvědět i o dalších příležitostech, stačí kliknout na webové stránky autozazitek.cz.