Severočeský kraj nabízí nepřeberné množství tipů na jednodenní výlety v Česku. Jednou z lokalit, která sice nepatří mezi nejznámější turistické cíle, je okolí kolem Jedlové hory.

Nachází se ve východní části okresu Děčín, na jihu Šluknovského výběžku, u obce Jiřetín pod Jedlovou. Na jejím vrcholu je unikátní kamenná rozhledna, která byla postavena již v roce 1891, a ze které přehlédnete celý kraj, od německého příhraničí, přes Českosaské Švýcarsko, České středohoří, Krušné hory až po Jizerské hory a při dobrém počasí i Krkonoše. Samotná Jedlová hora, která patří do pásma Lužických hor a její vrchol je v nadmořské výšce 774 m, ovšem nemusí být jediným vaším výletním cílem. Pokud se sem vypravíte, udělejte si okruh kolem kopce a navštivte i další zdejší pozoruhodnosti.

Jak se sem dostanete

Pojedete-li autem ve směru od Rumburka či z opačné strany od Nového Boru, zaparkujte na velké parkovací ploše hned za obcí Jiřetín pod Jedlovou ve směru k Tolštejnu. Další možností je vlakové spojení Nymburk-Rumburk nebo Děčín-Rumburk. V obou případech vystoupíte ve stanici Jedlová a přímo od nádraží se vydáte po značených turistických trasách podle vlastního výběru. Na tomto výletě nemusíte mít obavy z hladovění či žízně, neboť na vrcholu Jedlové hory je útulná restaurace, stejně tak potom u zříceniny hradu Tolštejn, který je nedaleko. Další možnosti občerstvení jsou v obci Jiřetín pod Jedlovou.

Okruh kolem Jedlové hory

Pokud vystoupíte z vlaku na zastávce Jedlová, dýchne na vás romantika, neboť kolem nádrží jsou jen samé lesy, nikde žádná budova a před sebou spatříte dominantní vrch Jedlové hory. Hned za nádražní budovou je turistický ukazatel, který vás navede na zelenou turistickou trasu. Po jednom kilometru dojdete k rozcestníku, a buď můžete pokračovat na vrchol Jedlové hory, nebo odbočit po červené k hradu Tolštejn. Nemusíte však váhat kam na výlet dál, neboť k hradu se dostanete i z Jedlové hory. Mezi těmito dvěma postupnými cíli narazíte na zrenovovanou křížovou cestu, která klesá do Jiřetína pod Jedlovou. Samotná romantická zřícenina kdysi monumentálního hradu Tolštejn, rozhodně stojí za prohlídku a z chráněné vyhlídky zbudované na bývalé hradní hlásce je nádherný rozhled na Jedlovou horu a celé okolí.

Další zajímavosti

V areálu na vrcholu Jedlové hory je lanová dráha a také půjčovna koloběžek, na které se můžete svézt až na nádraží v Jedlové, kde koloběžku odevzdáte. Jedlová hora patří mezi tipy na výlet i v zimě, neboť na jejím severním svahu je sjezdovka s lyžařským vlekem a v okolí několik běžeckých drah.