Mnozí majitelé nákladních aut, traktorů a zemědělských strojů s dieselovými motory jsou přesvědčeni, že opotřebení motoru znamená jeho konec a nutnost pořídit buď nový motor, nebo celé nové vozidlo či stroj. 

To je však omyl a zbytečné plýtvání finančními prostředky, neboť i totálně zničený dieselový motor se může zrenovovat a sloužit další desetitisíce kilometrů a hodin. Touto činností se zabývá firma Renova, založená již v r. 1994. Jelikož většina z jejích 35 zaměstnanců pracovala v oboru již předtím, jsou dostatečně zkušení a odborně zdatní, aby si poradili s jakýmkoliv problémem.

DSC_0724

Ve spojení s moderní technikou, ke které m.j. patří nový stroj Rottler F 79A Series, který má tato firma k dispozici jako první v ČR, a který s maximální přesností rovná a vrtá bloky motorů, provádí firma generální opravy dieslových motorů na nejvyšší úrovni. Generální opravy však nejsou jedinou činností, kterou se Renova zabývá. Patří k ní renovace hlav motoruopravy bloků motorů pomocí zmíněného stroje Rottler F 79A Series, renovace hlav válcůpřestavby motorůopravy ojnicnavařování apod.

DSC_0762

Hlavním smyslem veškeré činnosti Renovy je opravit a zrenovovat jakýkoliv dieselový motor, aby se nemusel vyhazovat do šrotu. Souvisí s tím i speciální úkony, ke kterým patří opravy litinových a hliníkových součástí a broušení klikových hřídelí včetně dodání ložisek. Výjimkou není ani netradiční řešení, jako je například navařování rotačních a ostatních součástí, honování válců a bloků motorů, opravy ojnic či obrábění strojírenských součástí.

Majitelé veteránů nebo starých strojů poháněných dieselovým motorem mnohdy marně shánějí náhradní díly k opravě svého dieselového motoru. Firma Renova se snaží vycházet vstříc i v těchto výjimečných případech. Za tímto účelem obstarává a skladuje mnoho typů ložisek a pokud se již nevyrábí, snahou firmy je pokusit se je nahradit ložiskem z jiných motorů.

DSC_0752

Pracovníci si poradí i s opravou uložení axiálního ložiska či s renovací součástí motorů, které v jiných opravnách či servisech odmítají. Na provedené práce poskytuje Renova záruku 6 měsíců na polomotory a 9 měsíců na generální opravy motorů. Firmu Renova najdete snadno v blízkosti dálnice D1 ve Stránecké Zhoři mezi sjezdy Měřín exit 134 km a Velké Meziříčí západ exit 141 km.