Pojišťovny se v posledních měsících vůbec netají tím, že se chystají zdražovat. Vysvětlují ve všech myslitelných médiích, co k tomu vede a proč je to nevyhnutelné. Jak vysoké zdražení bude? Postihne každého?

Zdražení je nevyhnutelné, ale proč až teď?

Typický obrázek let minulých zobrazoval neustálé a vydatné klesání pojištění motorových vozidel. Přišel rok 2012, a pojišťovny začínají prohlašovat, že povinné ručení dotují a musejí razantně zdražit. Co se stalo, že najednou prodělávají?

Nestalo se vlastně nic, pojišťovny jen přehodnotily svoji strategii. Povinné ručení totiž plní zajímavou roli mezi pojistnými produkty. Je takovým háčkem na klienta, který si pak pojišťovnu připustí blíže k tělu a je ochotný si alespoň poslechnout o možnostech dalších produktů, pro pojišťovnu mnohem rentabilnějších. Proto v minulé dekádě zuřil silný konkurenční boj o každého klienta, který s sebou nevyhnutelně nesl i velký tlak na výši pojistného. K tomu se pojistné propadalo i díky srovnávačům povinného ručení, jako je například iRuceni.cz, kde si lze pojištění sjednat i s více než 50% slevou.

Dnes tedy pojišťovny povinné ručení dotují, s čímž nejsou ochotny se dlouhodobě smířit.

Zdražení pro všechny, ale spravedlivě

Pojišťovny si uvědomují, že ve stanovování cen povinného ručení nemají vždy dvakrát čisté svědomí, protože kvůli nalákání různých skupin klientů přestaly velmi záhy aplikovat malusy (přirážky k pojistnému) za způsobené pojistné události. To se má změnit, tudíž se povinné ručení zdraží nejvíce pro řidiče, kteří často způsobují dopravní nehody. Druhou skupinou, která zdražování hodně odnese, budou firmy s flotilovým pojištěním. Pro ostatní by se ceny neměly zvednout více, než o pár jednotek procent.
Pokud se přesto nechcete se zvýšením ceny smířit, vyzkoušejte nezávazné porovnání cen, díky kterému místo lehkého nárůstu můžete stále ještě ušetřit. Učinit tak můžete právě zde.