Nákup ojetého vozu může být rizikem, ale při výběru kvalitního autobazaru a pečlivém prověření vozu můžete minimalizovat nebezpečí, že vůz nebude odpovídat inzerovanému stavu. A příběhů s ojetinami s falešnými doklady nebo stočenými tachometry jistě koluje mezi vašimi známými víc než dost. Na co byste si tedy měli dát pozor především při volbě autobazaru? Na co se u ojetin zaměřit a čím byste se naopak neměli zabývat?

Vyberte kvalitní autobazar

Podle čeho poznáte kvalitní autobazar? Rozhodně to není podle velikosti daného autobazaru nebo počtu jeho poboček. Ba právě naopak, místní a kvalitní autobazar v Praze s více než dvanáctiletou historií a zkušenostmi je mnohem lepší volbou. Takový autobazar si nechce zkazit reputaci, zaměřuje se na konkrétní značky a při koupi zajistí komplexní služby včetně financování nebo samotného pojištění. Právě do takových autobazarů se zákazníci rádi vrací, protože díky osobnímu přístupu mají jistotu, že vůz má odpovídající stav bez skrytých závad.

Nebojte se zeptat

Skryté a utajované závady, stočené tachometry nebo falešné doklady jsou nečastější nešvary u ojetin v autobazarech. Při nákupu ojetého vozu se proto nebojte zeptat. Prověřte skutečný stav vozu i za pomoci známého automechanika. Zeptejte se prodejce, zda si můžete nechat vůz od něj zkontrolovat. Veškeré doklady, VIN karoserie nebo servisní knížku si pečlivě zkontrolujte i za pomocí výpisů z registrů nebo aplikací, které zaznamenávají stav počtu ujetých kilometrů naměřených během technických kontrol.

Rozhoduje stav, ne kilometry

U ojetých vozů se mnoho zájemců o koupi zajímá pouze o stav kilometrů, což bývá ta největší chyba. Sice je počet ujetých kilometrů důležitý, ale mnohem důležitější je opravdový stav vozu. Zajímejte se proto, zda byl vůz bouraný, případně, zda existuje dokumentace k nehodě, fotografie nebo záznam z pojišťovny. Havarovaná auta bývají také často přelakovaná, proto se nebojte použitím měřiče hloubky laku zjistit opravdový stav. Auto si také detailně prohlédněte zevnitř, zkontrolujte funkčnost tlačítek, pedálů i volantu. A rozhodně nezapomeňte na testovací jízdu, kdy sami prověříte jízdní vlastnosti. Jen tak budete mít jistotu, že kupujete kvalitní ojetý vůz.