Britský výrobce luxusních limuzín nikdy neprodal během jednoho roku více vozů než vloni. Povedlo se mu to především díky kontroverzní novince v nabídce.

Kontroverzní novinka bodovala

Rolls-Royce má důvody k radosti hned dva. Za rok 2019 prodal 5 152 vozů, což je o čtvrtinu více než o rok dříve, ale také zároveň vůbec nejvíce v celé své 116 let trvající historii. Automobilce se dařilo v nejrůznějších koutech světa, největší vliv na prodejní úspěchy měla SUV novinka Cullinan, která se začala prodávat na konci roku 2018.

Britský výrobce se přitom příchodu SUV dlouhá léta vyhýbal, ovšem nakonec podlehl tlaku trendu i naléhání zákazníků. A nyní se ukazuje, že se sázka na SUV vyplatila. Rolls-Royce sice neuvedl přesná prodejní čísla jednotlivých modelů, ovšem zdůrazňuje, že Cullinan je nejrychleji prodávaný nový model za celou historii automobilky.

Úspěch však zaznamenaly i další modely. Automobilka si pochvaluje především prodeje kabrioletu Dawn a kupé Wraith, které vládnou svým kategoriím. Vůbec nejvíce vozů prodal Rolls-Royce v USA, kam putovala zhruba třetina produkce, po ní následuje Čína a Evropa.

Značka působí na 50 trzích světa, kde má 135 dealerství. Jedno z nich najdete i v Praze. V České republice bylo minulý rok registrováno 22 vozů značky Rolls-Royce, což je o deset více, než rok předešlý.