Možná jste také zaznamenali sérii fotografií, které se objevily v poslední době na facebookových stránkách, které zachycovaly omšelé monoposty F1 z osmdesátých a devadesátých let, kdesi ve Francii na něčí zahradě. Na první pohled se může zdát, že se jedná o nalezený poklad, ovšem při detailnějším pohledu je možná nakonec vše zcela jinak.

Celý problém tkví v tom, že ač na první pohled vypadají vozy velmi věrohodně, ve skutečnosti se nejspíše nejedná o originály. Pokud se podíváte důkladněji na jednotlivé monoposty, začne vám docházet, že některé detaily zde vůbec nesedí a celá scenérie působí poněkud podivně. Prapodivné jsou kola jednotlivých kusů a i nápravy. Například Arow A6 měl ve své době zcela jiné barevní provedení. Stejný problém se týká i některých sponzorů, které jsou čitelné na Benettonu a nesrovnalosti má i monopost Lotusu. Například Ayrton Senna závodil s číslem 12, ovšem nalezený monopost na sobě nese číslo 11.

Ve výsledku se tak z naprosto unikátního nálezu stal pouze nález zajímavý. O co se však vlastně jedná, pokud sbírka neobsahuje reálné monoposty? Nejspíše se díváme na sbírku replik monopostů, popřípadě showcarů, které byly určené pro nejrůznější předváděcí akce. I přesto je tento nález poměrně unikátní, avšak jeho hodnota rozhodně nebude dosahovat té, pokud by šlo o reálné vozy. Musíme si tedy počkat na jiný den, kdy se něco podobné doopravdy nalézt podaří.