Máte v plánu pořídit si automobil? Ať už se jedná o nový nebo ojetý, tak vás určitě v první řadě zajímá prodejní cena. Ta není tím jediným, na co je dobré hledět. Jaké další věci je dobré zohlednit a jaké souvisí s provozem vašeho vozu?

Poplatky za přepis

Ty jsou naprostým standardem. Platíte za konkrétní úřední úkon, který je založený na dalším zápisu do technického průkazu, stejně jako může být spojený také s vydáním značek – pokud na nich trváte. Kromě klasického poplatku však můžete zaplatit i peníze navíc. Jak mapuje web www.motocars.cz, je třeba přihlédnout také k tomu, jakou normu EURO vaše auto plní. Pokud jde o starší ojetá vozidla, může ekologický poplatek přesahovat i sumu 10 000 Kč. Pokud chcete auto zapsat, musíte ji zaplatit.

Platby úroků

Ne každý má dostatek peněz na to, aby si konkrétní automobil koupil za hotové. Mnoho lidí musí proto zcela logicky využít financování. Tedy cestu, která je spojena s tím, že si na auto půjčí. A zde je nutné přihlédnout k tomu, že pořízení vozu bylo uskutečněno bez peněz, ale s každou měsíční splátkou je nutné přidat i určitý úrok. Ten v některých případech nemusí být zase až tak malý. A to u všech aktuálně známých možností, jako je:

  • Leasing
  • Půjčka na auto
  • Spotřebitelský úvěr

Platba povinného ručení

Jakmile máte auto, je třeba počítat i s tím, že bude třeba ho také pojistit. A to minimálně v tom rozsahu, který nařizuje zákon. Ono pojištění je označováno jako povinné ručení. Stát může stovky, ale i tisíce korun ročně. Cenu je možné ovlivnit už ve chvíli, kdy kupujete auto. A to proto, že výsledná cena je počítána celkem nespravedlivě. Ta hlavní věc, která hraje roli, je objem motoru daného vozu. Čím je tento parametr vyšší, tím více je nutné vydat za konkrétní pojistku. A to každý rok, bez ohledu na to, kde s daným vozem jezdíte a jak často s ním budete jezdit.