Jezdit v automobilu jenom tak potichu, bez hudby, není pro nikoho nijak příjemná činnost. Je tedy více než jasné, že je dnes autorádio bráno jako naprosto přirozená součást většiny automobilů. Někdy ho můžeme dostat přímo z výroby, což nemusí být vždy výhra, a to s ohledem na funkce. Ať už je to tedy váš případ, nebo se po koupi autorádia poohlížíte z důvodu, že ve vašem voze žádné není, pojďme se podívat na to, jak vybrat to pravé.

Prvním krokem je správný výběr konkrétního typu

Na co bychom neměli v první řadě zapomínat ať už hledáte autorádio fordautorádio vwautorádio škoda či jiné, to je určitě nutnost koupit správný typ daného autorádia. V minulosti danému sortimentu dominovaly hlavně 1din autorádia, tedy to řešení s malým obdélníkovým tělem a dále také malým displejem. Doba jde však neustále kupředu, což znamená jediné, a to fakt, že vývoj je patrné také v této konkrétní oblasti. Díky tomu můžeme objektivně říci, že jsou na trhu také 2din autorádia. Ty už jsou poměrně větší a jsou vybaveny displejem o několika palcích. Podobné však mohou být k dispozici i u předchozího typu, pouze s tím rozdílem, že se jedná o displej vysouvací.

home_factory_slider_bg

Základní funkce jsou u autorádia standard

Naší další radou, která je spojena s výběrem autorádia je také to, že byste měli primárně hledět na jeho funkce. Z hlediska standardu by to měl být třeba ekvalizér, stejně jako tuner, který by měl nabídnout možnost naladit AM a FM stanice. Chybět by neměla ani možnost jednoduchého uložení těchto stanic. To vše dnes téměř každé nové autorádio na trhu dokáže, a tak této oblasti není třeba věnovat až tak velkou pozornost.

Se samotnými rádiovými stanicemi si však už jenom málokdo vystačí. Dnes je trendem možnost poslechu vlastní hudby. Proto bychom měli hledět na možnosti toho, jaké formáty dnes umí konkrétní autorádio přehrát. Z hlediska hudebních by mělo jít o MP3, z hlediska videí o AVI a z hlediska obrázků o JPG. Moderní typy však umí bez potíží zvládnout i mnohem více souborů, díky čemuž je můžeme označit jako skvělá multimediální centra. Samozřejmě pokud rádio displej nemá, je řešení obrázků nebo videí v podstatě zbytečné.

Moderní autorádia by měly nabídnout i různé možnosti vstupů

Na co bychom měli hledět, to je určitě také to, zda má dané konkrétní autorádio také vstupy. Ty jsou důležité například k tomu, abychom si mohli přehrát právě vlastní data. Pokud se podíváme na naprostý základ, je to například autorádio s DVD čí CD mechanikou. Tu v minulosti obsahovaly téměř všechna autorádia, ale nyní opět můžeme říci, že se od tohoto řešení upouští. Pokud k dispozici bude, je to plus. Pokud však nebude, rozhodně není třeba zoufat. Podobné to může být i v případě AUX vstupu, který dnes může posloužit k propojení s jiným přehrávačem.

Mezi základ, který by dnes měly obsahovat hlavně 2 din autorádia patří USB vstup, který umožní jednoduché připojení flash disku, stejně jako například i pevného disku. Zapomínat bychom neměli ani na čtečku paměťových karet, která by měla být také základem. Pokud nenajdeme rádio s oběma možnostmi, je dobré myslet na to, že alespoň jedna by k dispozici být měla. A jelikož jsme výše zavrhli i AUX vstup, může ho nahradit Bluetooth technologie, pomocí které můžeme daný přehrávač také jednoduše spárovat, nehledě na možnost spojit ho právě USB kabelem.

home_library_bg_slider

Jaké nadstandardní funkce by mělo autorádio mít?

Výše jsme se zaměřili spíše na standard. Nyní se podívejme také na to, jaké nadstandardní funkce by mělo konkrétní autorádio nabídnout. A to hlavně v případě, kdy patříme do skupiny náročnějších zákazníků, která skutečně hledí na to, aby za své peníze dostala to, co je tím nejlepším na trhu. Začneme například autorádiem s navigací s vestavěným GPS modulem, díky kterému můžeme naše autorádio jednoduše změnit na praktickou navigaci, se kterou můžeme cestovat po celém světě. Chybět by ale neměla třeba i možnost napojení na parkovací kameru.

Velmi prospěšné jsou ale i funkce autorádia, která jsou spojena s možností nejenom sledování dat s palubního počítače, ale i možnosti různého nastavení vozů. A to taktéž právě skrz dané rádio. V takovém případě doporučujeme koupit spíše speciální 2din autorádia, která nabídnou plnou kompatibilitu s určitým typem vozidla. K tomu jsou přímo určena.

Jak je to s hardwarem?

Hlavní kroky spojené s výběrem autorádia s ohledem na funkce a také vlastnosti, jsme si již zmínili. Nyní se zaměřme také na hardware. O aktuálních rádiích můžeme říci, že jsou v podstatě malými počítači. Nechybí například procesor, stejně jako operační paměť. Vlivem toho můžeme vyhledávat dané autorádio třeba také podle výkonu a celkové rychlosti. S tím může souviset i správný výběr operačního systému. S klasickou, a to v mnoha směrech je dnes spojován systém označovaný jako WinCe, který má v dané oblasti poměrně dlouhou tradici. Druhým dnes poměrně vyhledávaným tipem je takové autorádio, které má jako operační systém použitá Android. To samozřejmě přináší řadu nových funkcí, ale na druhou stranu ubývá klasiky – třeba v podobě DVD mechaniky, jelikož takový model spíše připomíná tablet.

Při sledování ceny využívejte poměr cena/výkon

Posledním krokem v postupu v tom, jak vybrat to správné autorádio je jistě nutnost hledět také na jeho cenu. Zde bychom neměli nutně sledovat jenom konkrétní cifru, ale i to, co za ni dostaneme. Pamatujme, že mnohá autorádia dokážou bez potíží sloužit stejně dlouho, jako vaše auto. Navíc dokážou plně nahradit i řadu jiných zařízení. Dále je dobré nezapomínat také na to, že vám mohou ušetřit i mnoho času a starostí. A právě to může být v mnoha případech doslova k nezaplacení.

Nechte si poradit s volbou a zapojením autorádia od týmu specialistů 2DIN.cz.