Od doby zavedení povinného používání zimních pneumatik při nepříznivých klimatických podmínkách od 1.11. do 31.3. se stále více motoristů zajímá o kvalitu zimních gum. K objektivnímu posouzení přispívají zřejmě největší měrou testy zimních pneumatik, prováděné především renomovanými motoristickými časopisy.

Pokud budete na letošní zimu potřebovat koupit nové zimní obutí pro své vozidlo a chcete mít přehled o jejich kvalitě, můžete využít přehledu na internetových stránkách, který je sestaven podle testování renomovaných organizací typu ADAC nebo AUTOKLUB ČR. Tento přehled je sestaven jak pro odborníky, tak s ohledem na naprosté laiky, kteří se potřebují rychle orientovat a co nejlépe rozhodnout před začátkem zimní sezóny.

1

Do přehledu byly vybrány nejlepší pneumatiky dosažitelné na našem trhu a jejich pořadí bylo stanoveno na základě kvality, ale i pověsti u motoristické veřejnosti a podle dalších vlastností. Test zimních pneumatik určených na trh pro nadcházející zimní období 2015 – 2016 vyzněl nejlépe pro pneumatiky Michelin ALPIN 5. Na pomyslný stupeň vítězů se ještě dostaly zimní pneumatiky Dunlop SP WinterSport 4D a GoodYear ULTRA GRIP 9. Potěšujícím faktem je, že mezi řadou renomovaných značek se na krásném pátém místě umístil český výrobek Barum Polaris 3.

1b

Při určování pořadí bylo přihlíženo k celé řadě testovaných vlastností. Jako nejdůležitější se v souladu s názory odborné i laické motoristické veřejnosti jeví chování vozidla na suchu, mokru, sněhu, ledu nebo i v bahně. Neméně důležitá jsou bezpečnostní hlediska, jízdní vlastnosti, spotřeba paliva odvíjející se především od valivého odporu pneumatiky, dále to je délka brzdné dráhy, komfort, hlučnost a patrně nejvíce přilnavost.

2

Pro zvídavé motoristy a pro ty, kteří pro jistotu používají své vozidlo jen od jara do podzimu, je jistě zajímavý i test letních pneumatik. Internet přináší výsledky mezinárodních testů, které byly prováděny na pneumatikách pro běžné osobní automobily, které jezdí po našich vozovkách. Ze zkoušek vyšly vítězně pneumatiky Michelin Primacy 3. V těsném závěsu se umístily pneumatiky Goodyear EfficientGrip Performance a Continental – ContiPremiumContact 5.