Asistenční služby poskytované v rámci povinného ručení patří mezi důležitá kritéria při rozhodování, kde uzavře vlastník vozidla pojištění. V mnoha případech se totiž jedná o dost odlišné nabídky. Co tedy pojišťovny nabízejí a co by vám při výběru nemělo uniknout?

Asistenční služby u vybraných pojišťoven

Vybrali jsme 4 pojišťovny, u kterých uvádíme hlavní informace o jejich asistenčních službách. Jedná se o výběr příkladů, zaměřených hlavně na pomoc poskytovanou v rámci České republiky. Podrobnější informace o asistenčních službách všech pojišťoven vám poskytne kalkulačka povinného ručení online.

Česká pojišťovna

Česká pojišťovna má pro zájemce o povinné ručení vozidel připraveny 3 varianty asistenčních služeb. Ty se liší podle toho, jakou variantu povinného ručení si sjednáte. Jedná se o:

 • POHODA Klasik – základní asistence při nehodě
 • POHODA Special – základní asistence při nehodě a poruše
 • POHODA Super – široké spektrum asistenčních služeb, mezi které patří např. náhradní vozidlo nebo doprava, ubytování s limitem 2 nocí v České republice a 5 nocí v zahraničí, vyzvednutí opraveného vozidla – doprava řidiče do opravny a mnoho dalšího.

Generali

 • Pojišťovna Generali nabízí 2 druhy asistenčních služeb. První je určeno pro povinné ručení Základ, druhé a rozšířené pro všechny ostatní varianty pojištění:
 • Základní asistence – pomoc při havárii vozidla, zamrznutí pohonných hmot a u vozů do stáří 11 let platí pomoc i v případě poruchy
 • Rozšířená asistence – zde je navíc pomoc při vybití akumulátoru, záměně pohonných hmot a ztrátě, zabouchnutí nebo zalomení klíčků

Allianz

Také pojišťovna Allianz rozděluje asistenční služby na základní a rozšířenou verzi:

 • Základní asistenční služby – odtah nebo oprava do 3 000 Kč, náhradní vůz na 3 – 15 dní podle důvodu, pomoc při vybité baterii, problémech s klíči, zamrznutí paliva apod.
 • Asistence Plus – pro odtah a opravu vozidla je vyšší limit do 15 000 Kč, náhradní vozidlo až na 20 dní aj.

Axa

 • Asistenční služby od pojišťovny Axa mají základní a rozšířenou variantu:
 • Základní asistence – oprava a odtah vozidla s limitem 2 800 Kč, ubytování do 2 000 Kč v tuzemsku, náhradní vozidlo na 28 hodin, oprava pneumatiky, problémy se zamykáním apod., přičemž pro zahraničí platí ještě o něco vyšší limity
 • Rozšířená asistence Komfort – limit pojistného plnění 100 000 Kč, pomoc při sporech ohledně přestupků, nehod, opravy vozidla, STK nebo parkovacího místa a garáže

Co by vám určitě nemělo uniknout

Při výběru povinného ručení s důrazem na asistenční služby byste se měli soustředit hlavně na tyto informace:

 • Výše pojistného krytí – jedná se o nejdůležitější kritérium, protože je určitě rozdíl, jestli vám pojišťovna poskytne u nějaké asistence plnění ve výši 2 000 Kč, 3 000 Kč nebo ještě více.
 • Oprava nebo odtah – vždy si zkontrolujte, zda se asistence vztahuje jak na opravu na místě, tak na odtah vozidla do nejbližšího autoservisu. Pamatujte, že pojistné krytí nikdy nezaplatí materiál, ale pouze příjezd a časově omezenou práci servisního technika.
 • Autobaterie, pneumatika a pohonné hmoty – další velmi využívanou asistencí je pomoc při vybité autobaterii, defektu pneumatiky a zamrzlých nebo spotřebovaných pohonných hmotách. Přitom právě některé z těchto služeb nemusí být vždy poskytovány.
 • Pro někoho může být také důležité poskytnutí náhradního vozidla. Zde ovšem platí, že zejména u dopravní nehody nebo závažnější poruchy vozidla málokdy vystačí pojistné krytí na poskytnutí náhradního vozidla po celou dobu vašich potřeb. Proto si důkladně rozmyslete, zda je zrovna toto faktor, který má hrát při vašem rozhodování roli.

Asistence v zahraničí

Pokud často jezdíte do zahraničí, měli byste se soustředit nejenom na asistenční služby poskytované v tuzemsku, ale i v cizině. Zde je nabídka ještě odlišnější. Zřejmě nejvíce podstatný je odtah vozidla do opravny, jelikož náklady na tuto službu jsou v zahraničí výrazně vyšší, než u nás. Zrovna tak je důležitá úhrada ubytování po dobu opravy. Ovšem zde je nutné počítat s omezením, obvykle se jedná o 1 až 3 dny, přičemž cena za noc má nastavený limit. Zaujmout by vás měla i nabídka na úhradu nákladů na dopravu domů, pokud by oprava vozidla trvala příliš dlouho.

Kde si nejlépe vybrat asistenční služby

Jelikož jsou asistenční služby součástí povinného ručení, nejjednodušší cestou k jejich výběru je využití kalkulačky povinného ručení. Ta vám nabídne přehledné srovnání nejenom asistenčních služeb, ale všeho, co s povinným ručením online souvisí.