Nejde vám v autě řadit? Řazení jde ztěžka, případně nejde zařadit některé rychlosti? Pravděpodobně bude potřeba vyměnit nějakou ze součástí řadicí páky. Nemějte strach, půjde o investici maximálně ve výši stovek korun.

Snadné řazení je pro pohodlnou jízdu fundamentální. Můžete se naučit na nějakou přechodnou dobu jezdit třeba bez dvojky, která vám zařadit nejde, ale je to opravdu nepříjemné. Raději prozkoumejte, v čem může být chyba, nebo vezměte auto do servisu.

Na vině může být banální manžeta

Pokud se vám těžko řadí na některou stranu, zkuste nejdříve sundat z řadicí páky manžetu a podívat se, jestli bude řazení snadnější. Některé kožené manžety, když jsou nové, je potřeba rozchodit. U kůže pomůže i ošetření nějakým přípravkem na kůži.

Seřízení či výměna mechanismu řazení

Chyba může být v samotném mechanismu řazení, pak se bez zásahu automechanika neobejdete. Nejdříve je možné zkusit namazat klouby řazení, vyměnit plastové vložky táhel, seřídit se dá také kulisa řazení pod manžetou, respektive její dráha.

Výměna mechanismu řazení už je pak dražší záležitostí, ale k té dost možná ani nedojde. Do servisu se každopádně vydejte co nejdříve.

Těžší řazení v zimě je normální

Jestliže se vám hůře řadí v zimě, nepanikařte, jde o naprosto normální jev. Po nastartování jde řazení ztuha, ale jakmile nějakou chvíli pojedete a auto se zahřeje, půjde řadit snáze. Může za to olej v převodovce, jehož tekutost se mění vlivem okolní teploty. Po nějaké chvíli se však olej zahřeje a vše funguje normálně. Řidiči často popisují, že jim jde po nastartování špatně řadit právě jednička a dvojka. Pomoci může kvalitní olej nebo garáž, kde auto tolik nezamrzne.

V každém případě řešení situace neodkládejte. Se špatným řazením ohrožujete bezpečnost svou i dalších řidičů na silnici.