Starý vtip říká, že v zimě se náramně hodí, když váš dům navštíví Tři králové. Když napíšou na dveře K+M+B, máte nadlouho připomínku, že při odchodu do práce nesmíte zapomenout klíče, mobil a brýle. Jak je to s autem, které vybavení byste v zimním období v žádném případě neměli nechávat doma? Na to jsme se zaměřili v dnešním článku. Našli jsme celých 10 položek, které uchovávejte ve vašem voze při zimních cestách. Některé využijete více, jiné zde budou pro strýčka Příhodu – důležité jsou ale všechny.

Škrabka na led

Zkušení řidiči vědí, že první mrazivé dny mohou překvapit v říjnu. Do přihrádky je tudíž třeba s předstihem dát škrabku. Při práci se škrabkou začněte ideálně bočními skly, kde je námrazy méně. Mezitím s pomocí vyhřívání aspoň trochu povolí přední sklo. Nejdříve narušte vrstvu námrazy stranou s vroubky, poté pracujte plochou stranou.

Lopata

Klasická lopata by v autě dost překážela, naštěstí se ale prodávají praktické skládací modely, které snadno umístíte do kufru. Pokud žijete ve vyšších polohách, tento předmět vás zachrání možná i několikrát za zimu.

Svítilna

I když mají dnes mobilní telefony funkci baterka, klasickým svítilnám ještě neodzvonilo. Potřebují je milovníci výprav do přírody, chalupáři, vodáci – a také řidiči. V zimním období se rychle setmí a baterka vám poslouží i tehdy, kdy je mobil vybitý. Možná ještě lepší variantou je kvalitní čelovka – s ní máte volné ruce, když potřebujete prohlédnout motor.

Řidičské rukavice

Rukavice do auta tvoří alianci se škrabkou či lopatou. Když si je navlečete na ruce, práce s odstraňováním sněhu nebo námrazy je mnohem jednodušší. Rukavice ale mají význam z mnoha dalších důvodů. Když je v autě chladno, dodají prstům tolik potřebné teplo. Také chrání povrchovou úpravu volantu a řadicí páky a snižují únavu rukou při dlouhých cestách. Řidičské rukavice z dobrého materiálu byste měli mít v autě celoročně, nikoli jen v zimě.

Deka a teplé oblečení

Máte doma několik starých dek, které se nehodí ke vzoru vaší pohovky a křesel? Nemusíte je schovávat ve sklepě. Vezměte je do auta. Pomůžou vám při chladných dnech na delších cestách. Občas totiž až po desítce ujetých kilometrů zjistíte, že jste podcenili počasí a neoblékli se dostatečně teple. Deky, rezervní oblečení a teplé kožešinové rukavice uložené v autě jsou nedocenitelné také v případě nouze, třeba když uvíznete na několik hodin na dálnici, při nouzovém přespání v autě a podobně.

Nemrznoucí směs do ostřikovačů

V mrazivém zimním dni často řidiče trápí špatně viditelné přední sklo. Zimní kapalinu do ostřikovačů lze koupit dnes v autoservisu, ale i v supermarketu či na čerpací stanici. Na benzinkách, kde je kupují řidiči v nouzi nejvyšší, je ale taková směs poměrně drahá. Pokud koupíte jednu do zásoby, ušetříte a vyhnete se problémům.

Startovací kabel

Zvláště je-li baterie starší tří let, mějte v autě pro jistotu pečlivě uschované startovací kabely. V zimě se stává, že po celém dni v práci dojdete ke svému vozu, otočíte klíčem v zapalování – a nic. Abyste se v mrazivém dni dostali v pořádku domů, chce to startovací kabel a pomoc nějakého ochotného kolegy, kamaráda nebo projíždějícího řidiče. 

Powerbanka

Powerbanka pomůže předejít tomu nejčernějšímu možnému scénáři, totiž že někde uvíznete uprostřed noci a nemůžete se ani dovolat pomoci, protože mobil, na němž jste si pouštěli celou cestu písničky, už je vybitý. Díky powerbance si mobil zase zprovozníte.

Sluneční brýle

Brýle proti sluníčku se zdají být více doplňkem na léto. Ve skutečnosti je kolikrát potřebujete i v zimě. Pokud je cesta čerstvě zasněžená a je jasný den, odraz sluníčka na sněhu je více než nepříjemný.

Krabička první pomoci

Oproti dřívějším dobám už je nyní zákon hodně tolerantní v tom, co musí řidiči povinně vozit v autě. Povinná výbava lékárničky už zahrnuje jen 7 položek. Přesto si vedle obvazů, obinadla, folie a nůžek raději přibalte antibiotické masti, gázy a samozřejmě léky, které užíváte. Hodí se také léky na nevolnost při cestování.

Přečtěte si i další Rady a tipy, které oceníte na cestách.