Elektromobil levnější než klasický automobil? Není problém. Musíme si jen ještě několik let počkat.

Pořád drahá sranda

O elektromobilech se toho v poslední době namluvilo skutečně hodně. Jenže pokud se podíváte na silnice, zjistíte, že na to kolik se toho o nich namluví jich na silnicích zas tolik nejezdí. Zákazníci se do jejich nákupu zatím příliš nehrnou a není se čemu divit. Odrazuje je nejen krátký dojezd na jedno nabití, ale také vysoká pořizovací cena vozů.

Právě druhý faktor by se však mohl stát velice brzy minulostí. Cena vozu je totiž tak vysoko především kvůli ceně lithium-iontových baterií, u kterých jsou náklady na výrobu velice vysoké, ovšem právě ty by měly časem klesat. Pokud se předpověď skutečně potvrdí, pak by měly elektromobily stát stejně jako současné vozy se spalovacími motory a již v roce 2024, a poté dokonce levnější.

„Prodej elektrických aut v příštích letech zcela jistě poroste, avšak ceny baterií musí ještě klesnout, aby trh elektromobily přijal v masovém měřítku,“ uvedl analytik Colin McKerracher.

Výhody pro elektromobily

Některá města a státy se však snaží motivovat ke koupi vozu již nyní. Nabízejí proto zájemcům o elektromobily nejrůznější výhody, které by je měly ke koupi elektromobilu motivovat. Například jim dávají dotace, nebo jim vymezují speciální místa na stání.

Zářným příkladem stály příliš vysoké ceny elektromobilů může být například Volkswagen e-Golf. Normální Golf pořídíte od 400 tisíc korun, ovšem jeho elektrická verze je více jak dvojnásobně dražší. Snížení cen by mohla přinést již rodina elektrických vozů I.D. a její první zástupce elektrický hatchback, který by se měl stát duchovním nástupcem e-Golfu. Automobil vstoupí do výroby již koncem příštího roku.