Nejlepší povinné ručení je nejlevnější? Ano, pokud nám záleží jen na základní ochraně. Jak tedy zvolit nejlepší nabídku povinného pojištění motorových vozidel a kdy se řídit pouze jeho cenou?

Výběr správného pojištění odpovědnosti není obtížný. Každá společnost nabízí stejný rozsah ochrany v rámci povinné politiky. Pro úplnou spokojenost s vybranou nabídkou však stojí za to dodržovat několik pravidel.

Kdy vybírat pouze podle ceny?

Rozsah pojištění odpovědnosti upravuje zákon č. 168/1999 Sb. A Vyhláška ministerstva financí č. 205/1999 Sb. Garanční fond a fond zábrany škod spravuje Česká kancelář pojistitelů, která má na starosti také Linku pomoci řidičům 1224 a další služby. Výsledkem je, že na pojištěného se vztahuje stejná ochrana bez ohledu na to, kterou pojišťovnu si vyberete. Zákon však neupravuje cenu pojistné smlouvy, kterou si mohou pojistitelé stanovit. Díky tomu má zákazník, který obdrží levnou nabídku, šanci najít lepší cenu za daný rozsah pojištění. K tomu potřebuje pouze porovnat nabídky různých společností a vybrat tu, která mu nabízí nejnižší cenu.

Vybírat podle ceny na www.yespojisteni.cz můžete v případě, když vám záleží pouze na základní ochraně. Pokud byste chtěli získat další služby za cenu základního pojistného nebo za malý dodatečný poplatek, pak je vhodné se blíže podívat na ostatní nabídky. Může se ukázat, že za několik nebo více korun navíc získáte mnohem výhodnější pojištění. Díky pojištění nemusíte v případě, že způsobíte dopravní nehodu hradit vysoké náklady z vlastní kapsy, což by mohlo být spojeno s dluhem po zbytek jeho života.

Doplňkové pojištění

Chcete- li za své peníze dostat něco navíc, pak je vhodné si k základnímu pojistnému vybírat také doplňkové pojištění. U každé nabídky povinného ručení najdete zobrazené ikonky, které vám ukáží, které pojištění je součástí nabídky základního pojistného, které si lze připlatit a které je nedostupné.

Na rozdíl od povinného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nabízejí pojistitelé doplňkové komunikační a osobní služby různého rozsahu. Před podepsáním smlouvy je proto třeba podrobně zkontrolovat, co tato dobrovolná část pojištění nabízí. Řidiči si mohou vybrat například:

Havarijní pojištění – mimo jiné poskytuje náhradu majiteli automobilu v případě odcizení, nárazů způsobených řidičem, poškození třetí stranou. Nejčastěji se přidává do pojištění odpovědnosti za malý dodatečný poplatek. Povinné ručení a havarijní pojištění můžete zakoupit spolu, získáte tak výhodnější pojistné.

Asistenční služby – Asistenční služby poskytují informační, technickou a lékařskou pomoc v případě nehody nebo poruchy vozidla. Pomoc přidaná jako doplněk k pojištění občanskoprávní odpovědnosti obvykle zahrnuje odtažení vozidla do nejbližší dílny, opravu na místě nebo informační pomoc. V případě základních variant asistence byste měli věnovat pozornost kilometrovému limitu, protože v případě nejlevnějších balíčků může být velmi omezený.

Úrazové pojištění – úrazové pojištění kryje ochranu života a zdraví řidiče a jeho cestujících. Ochrana osobního úrazového pojištění spočívá ve vyplácení náhrady v případě nešťastné události, jejíž výše závisí na procentu škod na zdraví a na pojistné částce.

Pojištění skel a pneumatik – Pojištění lze rozšířit o další ochranu součástí vozidla, avšak služba může mít určitá omezení. Například v případě pojištění pneumatik pojistitel vymění rezervní pneumatiku, ale nezaplatí ji.