Co se dětské autosedačky týče, její používání udává zákon. Chcete-li v autě bezpečně převážet dítko, které je menší nežli 150 cm nebo váží méně nežli 36 kg, musíte mít autosedačku – bez ní nesmíte vjet na silnici, jinak vám hrozí pokuta nebo dokonce obdržení trestných bodů. Měli byste vědět, že používání dětské autosedačky má svá pravidla, která je potřeba respektovat a dodržet.

Kdy je používání autosedačky povinné?

Na tuhle otázku jsme odpověděli již na začátku článku: povinnost vožení dětí v autosedačce je udávána až do té doby, dokud dítko nedosáhne výšky 150 cm a více, nebo do té chvíle, kdy neváží více nežli 36 kg. Nutno dodat, že stačí splnit pouze jednu z těchto podmínek. To dokonale bourá mylné domnění, které se stále drží mnoho rodičů a řidičů, že je autosedačka povinná pouze do 12. let věku dítěte.

Dále nutno podotknout, že stejně tak neplatí přesvědčení, že existuje nějaký limit, který by udával, kdy se děti mohou nebo naopak nemohou vozit na přední sedačce. Již od roku 2006 neexistuje žádné věkové omezení, které by určovalo, kdy dítě můžete a kdy naopak nemůžete převážet na sedadle spolujezdce. Pravda je taková, že dítě můžete na sedadle vedle řidiče převážet v jakémkoli věku – je ale nutné mít vypnutý airbag, vezete-li malé děti proti směru jízdy, a samozřejmé je i použití autosedačky.

Bez dětské sedačky ani ránu

Bohužel se mezi námi najdou i tací, kteří si myslí, že místo autosedačky povezou děti na klíně a tím autosedačku nahradí. Tohle přesvědčení je nejen mylné, ale především velmi nebezpečné. Vozit děti na klíně nebo třeba v náručí je totiž může ohrozit na životě – v případě nehody byste dítko rozdrtili svou vlastní váhou. Proto myslete na to, že použití autosedačky je jednoduše povinnost, přes kterou zkrátka nejede vlak.

Výběr autosedačky závisí na věku dítěte. Pro novorozence platí povinnost jejich převozu ve vajíčku. Jakmile vyrostou z kategorie 0 a 0+, mohou jim rodiče pořídit autosedačku, která odpovídá věkovému rozpětí 9 až 36 kg. Jedná se o autosedačky, které jsou použitelné pro více tříd a větší rozsah hmotnosti dítěte. Pořízením takové autosedačky ušetříte, protože nebudete nuceni pořizovat další dvě sedačky, jak k tomu často prodejci vybízí.